Back to Page One
for the Introduction.
Back to Page Two for the Artists Inventory
A-I.
Back to Page Three for the Artists Inventory
J-Z.
INDEX OF PLACES
Place: See Under
Abbey Dore (Herefs): Abel, John
Aberedw (Radnorshire): Cartwright, J.
Acomb (Yorks): Gyles, Henry
Adlingfleet (Yorks): Davies, Letitia Jane
Althorp (Northants): Woolston, John
Alwington (Devon); Sergeant, John O.
Ampthill (Beds): Howard, John, & Son
Arncliffe (Yorks): Birket, 'Poor'
Ashmore (Dorset): Wilmot, K.
Ashton-by-Sutton (Cheshire): Francis, Thomas
Awliscombe (Devon): Parsons, Ronald
Barlings (Lincs): Hunton, Edward
Barnby (Suffolk): Hall
Barnstaple (Devon): Coalbrookdale Company
Bath (Somerset): Barker, Benjamin; Jones, J.
Beaconsfield (Bucks): Varah, W.O.
Beccles (Suffolk): Parrish, Mr
Bedford (Beds): Howard, John, & Son
Beeston (Norfolk): Roose, William
Belchamp Otten (Essex): Wallis, Joseph
Benefield (Northants): Comper, Sir John Ninian
Benenden (Kent): Bishop
Beverley (Yorks): Cortese, Giuseppe
Billinghay (Lincs): Everith
Birch (Essex): Wallis, Joseph
Bircham Newton (Norfolk): Bloss, L.
Birdbrook (Essex); Wallis, Joseph
Birmingham: Allport; Hardman's
Bledlow (Bucks): Skilbeck, C.O.
Boxted (Essex): Wallis, Joseph
Bradfield (Essex): Wallis, Joseph
Bradfield (Yorks): Bennet, Edward
Bradford (Yorks): Livermore, Mr
Braithwell (Yorks): Winder, James
Bramshaw (Hants): Spurrier, Peter; Urwick, Alison
Bridgewater (Somerset): Phelps, Richard
Brill (Bucks): Seargeant, J.
Bristol: Edkins, Michael; Edkins, William, & Son; Hill, William; Mason,
George; Penny, Thomas
Brockley (Somerset): Edkins, William, & Son
Bromfield (Salop): Francis, Thomas
Burmarsh (Kent): Comport
Burnham Norton (Norfolk): Fenn, Zachariah
Burnsall (Yorks): Wilson, Sir Matthew
Bury St Edmunds (Suffolk): Boynton, E.
Cambridge (Cambs): Allen, Mr; Powell, James,
& Sons; Ritts, Valentine; Russell
Cardington (Beds): Whitbread, Mary
Carmarthen (Carmarthenshire): Lord, Joseph
Chalfont St Peter (Bucks): Smithells, Dr Colin
Chatton (Northumberland): Hodgson, Louisa
Chearsley (Bucks): Bell, M.C. Farrer
Chelmsford (Essex): Arther, George; Woore, Edward
Chelsham (Surrey); Wratten, Marjorie
Chester (Cheshire): Frampton, Edward; Holme, Randle
Cheswardine (Salop): Summerfield, Robert
Chinnor (Oxon): Goldfinch, William
Cogenhoe (Northants): Bream, Mr
Colchester (Essex): Wallis, Joseph
Colva (Radnorshire): Cartwright, J.
Cotleigh (Devon): Barton, Bernard
Creed (Cornwall): Barlow, T.
Crewkerne (Somerset): Howe, G.; Stanfield , J.E.
Crickhowell (Brecs): Jones, J.
Culleigh (Devon): Abbott, John
Cwmdu (Brecs): Jones, J.
Darlington (Co. Durham): Evetts, L.C.
Daventry (Northants): Cox, Samuel
Dedham (Essex): Dick-Cunyngham, Joan
Derby (Derbys): Bakewell, Robert; Richardson, Ralph
Doncaster (Yorks): Addinell, I.
Dovercourt (Essex): Wallis, Joseph
Dudley Wood (Staffs): Hardman's
Eastbourne (Sussex): Lambert Jr
East Donyland (Essex): Wallis, Joseph
Easton on the Hill (Northants): Simpson, T.
Ebony (Kent): Marten, John
Edenham (Lincs): Coade, Eleanor
Edith Weston (Rutland): Everard, J.
Elland (Yorks): Aked, John; Dobson, Luke; Wilson, John
Elmdon (Essex): Coalbrookdale Company
Emborough (Somerset): Emery
Englishcombe (Somerset): Rowe, Revd E.J.
Essendon (Herts): Whitbread, Mary
Exeter (Devon): Abbott, John; Parsons, Ronald
Falkenham (Suffolk): Stephenson, Mr
Finstall (Worcs): Pacheri, Robert
Firsby (Lincs): Clough, William
Flempton (Suffolk): Boynton, E.
Fordham (Essex): Wallis, Joseph
Fotheringhay (Northants): Everard, J.
Framlingham (Suffolk): Baldrey, Lionel
Frithelstock (Devon): Abbott, John; Chuke, Michael
Gainsborough (Lincs): Hawksworth, I.; Pudsey,
W.P.
Gamlingay (Cambs): Herringe
Gateshead (Durham): Balls, William
Gilling (Yorks): Cortese, Giuseppe
Godmanchester (Hunts): Wallis, Joseph
Gravesend (Kent): Waite, William
Great Braxted (Essex): Nurse, Henry
Great Hockham (Norfolk): Hall
Great Milton (Oxon): Lenton, Janet Truda
Great Tey (Essex): Wallis, Joseph
Haddenham (Bucks): Bell, M.C. Farrer
Halesworth (Suffolk): Rounce, T.
Halifax (Yorks): Aked, John; Cortese, Giuseppe; Hoyland, Charles; Wilson,
John
Hampton Gay (Oxon): Barry, Mrs Stanley; Miller, Alfred A.
Hanbury (Worcs): Pacheri, Robert
Hanmer (Flints): Downes, Mr
Hardingham (Norfolk): Kirby, John
Hargrave (Northants): Allen, Mr; Salmon; Turner, Samuel
Harlington (Beds): Horspool, Jon
Harrington (Cumberland): Falder, J.
Hartwell (Bucks): Coade, Eleanor
Hawkhurst (Kent): Leese, Revd A.S.M.
Headcorn (Kent): Adams, John
Hemswell (Lincs): Hawksworth, I.
Hessett (Suffolk): Bell, M.C. Farrer
High Wycombe (Bucks): Coade, Eleanor
Hinton-in-the-Hedges (Northants): Hunton, Thomas
Hinton St George (Somerset): Coade, Eleanor
Hinxhill (Kent): Marten, John
Histon (Cambs): Shacer
Hitchin (Herts): Serjent, John
Hopesay (Salop): Owen, T.
Hornby (Lancs): Addison, James
Horndon-on-the-Hill (Essex): Waite, William
Hull (Yorks): Beaulah, G.K., Ltd; Johnson, Francis; Longley, Clifford
Humberstone (Leics): Davies, T.B.
Hunstanton (Norfolk): Bloss, L.
Hutton-in-the-Forest (Cumbs): Collier, Thomas
Hythe (Essex): Wallis, Joseph
Hythe (Kent): Bailey
Ickford (Bucks): Comper, Sir John Ninian; Staley,
Canon Vernon
Ingestre (Staffs): Wren, Sir Christopher
Ipswich (Suffolk): Joyce, Rubyne; Stephenson, Thomas; Stewes
Islip (Oxon): Cox, John
Kemsing (Kent): Comper, Sir John Ninian
Kendal (Westmorland): Stubbs, William
Kessingland (Suffolk): Cartwright, W.
Kettlethorpe (Lincs): Pudsey, W.P.
Kewstoke (Somerset): Penny, Thomas
Kildwick (Yorks): Fether, G.
Kilkhampton (Cornwall): Chuke, Michael
Kilnwick (Yorks): Cortese, Giuseppe
Kings Langley (Herts): Clayton & Bell
King's Lynn (Norfolk): Haynes, Edward; Shaw, Daniel; Watson, John
Kirkby Lonsdale (Lancs): Addison, James
Kirton (Suffolk): Stephenson, Mr
Knodishall (Suffolk): Wallis, Joseph
Knutsford (Cheshire): Haward, Robert
Lammas (Norfolk): Williamson, Miss Peggy A.
Lamport (Northants): Woolston, John
Launcells (Cornwall): Chuke, Michael
Leicester (Leics): Davies, T.B.; Longlaye, George
Leominster (Herefs): Herbert, Harley; Huxley, J.
Lewes (Sussex): Lambert Jr
Lichfield (Staffs): Kyrk, Samuel
Lincoln (Lincs): Hunton, Edward; Hunton, Thomas
Linton (Cambs): Maling, Stephen
Little Bentley (Essex): Wallis, Joseph
Little Bromley (Essex): Wallis, Joseph
Little Milton (Oxon): Lenton, Janet Truda
Little Torrington (Devon): Chamberlain and Company
Little Wilbraham (Cambs): Haynes, Edward
Liverpool (Lancs): Murphy, Tom
Llanarmon yn Iâl (Denbys): Davies, David
Llanrothal (Herefs): Iones (Jones), Iohn
Llanthony (Gwent): Wallis, Joseph
Llanynys (Denbys): Hill, Mr
London: Abbott, Robert; Bubb, James George; Coade, Eleanor; Davies, William;
Gardner, Kenneth; Gomersall, John; Newman, William; Reynolds, William Bainbridge;
Rossi, John Charles Felix; Varah, W.O.
Long Melford (Suffolk): Hall, John
Loughborough (Leics): Bagnall
Loxbeare (Devon): Gill, John
Ludlow (Salop): Owen, T.
Lymington (Hants): Cleeves, John
Macclesfield (Cheshire): Slack, Mr
Madingley (Cambs): Coade, Eleanor
Maidford (Northants): Collins, J.
Malpas (Cheshire): Downes, John
Malvern Priory (Worcs): Chamberlain and Company
Manton (Rutland): Metcalf, W.; Walton, S,
Marhamchurch (Cornwall): Chuke, Michael
Market Bosworth (Warwks): Cook, Mr
Market Harborough (Leics): Allen Sr, Mr; Coleman, Myles
Martley (Worcs): Perks, David A.
Maxstoke (Warwks): Allport
Meare (Somerset): Edkins, William, & Son
Mere (Wilts): White, Mr
Metfield (Suffolk): Baldrey, Lionel
Middleton (Suffolk): Wallis, Joseph
Milton Damerel (Devon): Abbott, John; Chuke, Michael
Milton Lilbourne (Wilts): Sparks, William
Minehead (Somerset): Phelps, Richard
Misterton (Notts): Addinell, T.
Mistley (Essex): Wallis, Joseph
Molland Botreaux (Devon): Rowlands
Moreton-in-Marsh (Glos): Coalbrookdale Company
Mount Bures (Essex): Wallis, Joseph
Mucking (Essex): Coalbrookdale Company
Navenby (Lincs): Hunton, Thomas
Nayland (Suffolk): Wallis, Joseph
Needwood (Staffs): Rossi, John Charles Felix
Nettlestead (Suffolk): Hall
Newark-on-Trent (Notts): O'Shea, Patrick
Newburgh (Yorks): Cortese, Giuseppe
Newbury (Berks): Jones, Mr
Newenden (Kent): Comport
New Hutton (Westmorland): Stubbs, William
Newport (Salop): Introduction
Newport Pagnell (Bucks): Wilford, B.
Newton Abbot (Devon): Passmore
Newton on Trent (Lincs): Pudsey, W.P.
Northampton (Northants): Allen Sr, Mr; Cherry, Mr; Woolston, John
North Cadbury (Somerset): Armstrong, H.
Northill (Beds): Oliver, John
Northwich (Cheshire): Sharpe, William
Northwold (Norfolk): Elsy, George; Masterman, Samuell; Poole, Thomas; Watson,
John
North Wootton (Somerset): Mayget, W.
Norwich (Norfolk): Isborne, Isaac
Nymet Roland (Devon): Passmore
Odiham (Hants): Woodwar, Thomas
Offwell (Devon): Barton, Bernard
Orby in the Marsh (Lincs): Burgait, J.
Osgarthorpe (Leics): Boultbee
Paglesham (Essex): Castelyng
Peakirk (Northants): Collings, Mr
Penrith (Cumbs): Collier, Thomas
Penzance (Cornwall): Scaddan, John; Scaddan, Richard
Petworth (Sussex): Coade, Eleanor
Pitsford (Northants): Cherry, Mr
Plaitford (Hants): Urwick, Alison
Pocklington (Yorks): Scaife, R.
Pontypool (Mons): Barker, Benjamin
Portesham (Dorset): Ironside, Thomas
Portmeirion (Merioneths): Coade, Eleanor
Portsmouth (Hants): Allen, Lewis
Prestbury (Cheshire): Holme, Randle; Paynton, Henry
Pusey (Berks): Coade, Eleanor
Rayleigh (Essex): Castelyng
Redruth (Cornwall): Scaddan, Richard
Rockfield (Mons): Iones (Jones), Iohn
Ryme Intrinseca (Dorset): William(s), John
St Breock (Cornwall): Taylor, John
St Cuby (Cornwall): Wakem, N.
St Erme (Cornwall): Bl...
St Leonards (Bucks): Horwood and Page
Salisbury (Wilts): Marbell, Adam
Saltwood (Kent): Bailey
Shabbington (Bucks): Seargeant, J.
Shaftesbury (Dorset): Wilmot, M.
Sheffield (Yorks): Winder, James
Shelford (Notts): Blint, Charles
Shrewsbury (Salop): Burley, Mr
Skipton (Yorks): Smith
Slapton (Devon): How, James
South Carlton (Lincs): O'Shea, Patrick
Sowerby (Yorks): Cortese, Giuseppe
Sowerby Bridge (Yorks): Whitaker, William
Stambermill (Worcs): Perks, David A.
Stamford (Lincs): Everard, J.; Simpson, T.
Stanmer (Sussex): Wallis, Joseph
Stanton St John (Oxon): Seargeant
Staplehurst (Kent): Marten, John
Staunton Harold (Leics): Bakewell, Robert
Stoke Goldington (Bucks): Wilford, B.
Stoke St Milborough (Salop): Smallwood, James
Stoke-sub-Hamdon (Somerset): William(s), John
Stone-in-Oxney (Kent): Bishop
Stourbridge (Worcs): Perks, David A.
Stourport-on-Severn (Worcs): Hardman's
Stowe (Bucks): Chuke, Michael
Stowe (Cornwall): Chuke, Michael
Stowupland (Suffolk): Wallis, Joseph
Stratton (Cornwall): Chuke, Michael
Studley Royal (Yorks): Cortese, Guiseppe
Sudbury (Suffolk): Hall, John
Sutton Montis (Somerset): Armstrong, H.
Tatworth (Somerset): Stanfield, J.E.
Teffont Evias (Wilts): Bubb, James George
Tenby (Pembs): Lord, Joseph
Tenterden (Kent): Bishop; Marten, John
Teston (Kent) : Adams, John
Thurgarton (Notts): Chamberlain and Company
Tillington (Sussex): Scales, Edward
Tiverton (Devon): Gill, John
Tong (Salop): Coade, Eleanor
Tonge (Kent): Coalbrookdale Company
Trentham (Staffs): Kyrk, Samuel
Trevithin (Mons): Barker, Benjamin
Truro (Cornwall): Barlow, T.
Udimore (Sussex): Marten, John
Uffington (Salop): Dickson, John
Ufford (Hunts): Everard, J.
Upper Cam (Glos): Daw, James
Upper Hardres (Kent): Marten, John
Wadhurst (Sussex): Harper, Robert
Wallasey (Cheshire): Murphy, Tom
Walsingham (Norfolk): Fenn, Zachariah
Warwick (Warwks): Abbott, Robert
Water Newton (Hunts): Robertson, Mr
Weedon (Northants): Irving, G.R.
Wells (Somerset): Emery; Mayget, W.
West Bergholt (Essex): Wallis, Joseph
West Bromwich (Staffs): Summerfield, Robert
West Buckland (Devon): Chamberlain and Company
West Chinnock (Somerset): Howe, G.
West Ogwell (Devon): Passmore
Whaplode (Lincs): B(?)ullard, L.
Wheldrake (Yorks): Brown, J.R.
Whitbeck (Cumbs): Carrick, R.
Whitchurch (Bucks): Harris, Mr
Whitegate (Cheshire): Bankes, Richard
Widworthy (Devon): Barton, Bernard
Wighton (Norfolk): Goodman, R.
Wigmore (Herefs): Huxley, J.
Wigston Magna (Leics): Phipps, Richard
Wigton (Cumbs): Carrick, R.
Wilden (Beds): Coalbrookdale Company
Willoughby (Warwks): Cox, Samuel
Wilmslow (Cheshire): Overton, Henrie; Thornley, Thomas
Winchester (Hants): Cave, Mr; Uphill, Giles
Windsor (Berks): Rossi, John Charles Felix
Wing (Bucks): Allen, Mr
Wirksworth (Derbys): Johnson, Mr
Wisbech (Cambs): Barkstone, Robert
Wissett (Suffolk): Rounce, T.
Wolverhampton (Staffs): Summerfield, Robert
Worcester (Worcs): Chamberlain and Company
Woughton (Bucks): Wilford, B.
Wrabness (Essex): Wallis, Joseph
Wretton (Norfolk): Springfield & Sons
Wroxeter (Salop): Bowen, James
Yeovil (Somerset): William(s), John
York (Yorks): Brown, J.R.; Coade, Eleanor; Coalbrookdale Company; Gyles,
Henry
Youlgreave (Derbys): Vincent, Mr
Copyright © 1987
Rosemary Pardoe.
Not to be reproduced without permission.
Back to Page One
for the Introduction.
Back to Page Two for the Artists Inventory
A-I.
Back to Page Three for the Artists Inventory
J-Z.
Back to the Royal Arms in Churches Homepage.